Παρουσιάζεται η υλοποίηση του προγράμματος κατά το σχολικό έτος 2021-2022. Δύο μαθητές ( ένας από την Α΄ Λυκείου ως τακτικό μέλος και ένας από τη Β΄ Λυκείου ως αναπληρωματικό μέλος ) του σχολείου μας θα λάβουν μέρος μαζί με 275  συνολικά εφήβους από όλη την Ελλάδα στις τελικές εργασίες του προγράμματος.

Στην τριήμερη διαδικτυακή Σύνοδο (13 – 15 Ιουλίου 2022) οι τακτικές/οί έφηβοι βουλευτές, χωρισμένες/οι σε πέντε ομάδες, θα συζητήσουν με τα μέλη της Επιστημονικής Επιτροπής του προγράμματος, με ειδικούς επιστήμονες, θα καταθέσουν τις προτάσεις τους για έναν ασφαλή και δημοκρατικό Ψηφιακό Κόσμο και θα έχουν την ευκαιρία να θέσουν καίρια ερωτήματα σε μέλη – βουλευτές του Κοινοβουλίου.

Οι διαδικτυακές εργασίες της ΚΣΤ΄ Συνόδου της Βουλής των Εφήβων θα ολοκληρωθούν την Παρασκευή, 15 Ιουλίου 2022, με τη συνεδρίαση της Ολομέλειας στην οποία θα προεδρεύει ο Πρόεδρος της Βουλής των Ελλήνων, κ. Κωνσταντίνος Τασούλας.

vouli_efivon